Medytacje

Żyjesz w ciągłym stresie? Wypełniają cię lęki? Marzysz o ciszy, spokojnym umyśle, radości płynącej z wewnątrz, zdrowiu, większej energii, pozytywnych związkach i spełnieniu w życiu? Pragniesz być wolna/y…..?

Prawdopodobnie może nawet próbowałaś/eś medytacji, ale na samą myśl o siedzeniu przez godzinę w niewygodnej pozycji i na myśl o pozornym nic nierobieniu wiesz, że to nie jest dla ciebie, bo twoja własna głowa cię wykończy. Siedzisz na poduszce, zastanawiasz się po co tutaj siedzisz, bolą cię plecy, a ty masz tyle rzeczy do zrobienia i robisz w głowie listę zadań i zakupów, planujesz menu na obiad…..

Mam dla ciebie rozwiązanie – Medytacje Aktywne OSHO.

OSHO – oświecony Mistrz – stworzył wiele technik umożliwiających ludziom relaksację w sposób łatwy, aktywny i z szacunkiem dla własnego ciała. Ciekawe, że Osho już w latach 80 poprzedniego wieku przewidział czasy, w których żyjemy i stworzył Medytacje Aktywne – świetne techniki dla współczesnego człowieka. Szczególnie dla tzw. Zachodniego człowieka, zalanego i zasypanego bodźcami różnego typu (telefon komórkowy będący przedłużeniem ręki, internet, telewizja), tona zadań, których często sam sobie dostarcza. Kto z nas tego nie zna?

Dlatego pierwsza część medytacji jest zawsze ruchowa (trzęsienie się, skakanie, taniec, wirowanie, oddech, dźwięk, krzyk, katarsis), po to, żeby w drugiej części mieć możliwość doświadczenia ciszy, odblokowania napięć i głębokiego oczyszczenia ciała. Dzięki temu, że pierwsza część jest ruchowa to umysły wyspokajają się i możemy doświadczyć ciszy. Uwalniającej ciszy pomiędzy myślami, ciszy pomiędzy oddechami. Transformacji.

Każda medytacja jest prowadzona przez muzykę, która została stworzona przez OSHO i Deutera (sannyasina OSHO) do każdej medytacji osobno. Dzięki różnorodności stworzonych medytacji, można je dopasować do pory dnia, dostępnego czasu i upodobań. Bo w ramach aktywnych są również medytacje mało dynamiczne

Korzyści z praktyki medytacyjnej są niezliczone. Na pewno transformuje ona życie. Na lepsze.
Ogólnie można powiedzieć, że medytacje:

  • uspokajają, regenerują system nerwowy,
  • oczyszczają podświadomość,
  • poprawiają koncentrację i pamięć,
  • podnoszą poziom energii,
  • poprawiają komunikację z otoczeniem,
  • odmładzają,
  • poprawiają stan zdrowia.

Fizycznych korzyści z praktykowania Medytacji Aktywnych OSHO jest wiele, a wynika to z ich ruchowej specyfiki.

Na poziomie fizycznym zmienia się twoja fizjologia, a każda komórka w ciele wypełnia się i wibruje energią. Regularnie praktykując Medytacje Aktywne osiągniesz następujące korzyści:

  • wyeliminowanie toksyn – przez pierwsze fazy Medytacji Aktywnych wprawiamy ciało w intensywny ruch i taniec, drżenie, uwalniamy emocje, co w połączeniu z oddechem zwiększa przepływ tlenu, oczyszcza ciało i uwalnia toksyny
  • wzmocnienie ciała – intensywny ruch, oddech przez pierwszą część medytacji wzmacnia organizm, mięśnie oraz układ krążenia
  • utrata masy ciała – intensywny ruch pomaga schudnąć, buduje i harmonizuje mięśnie
  • obniżenie wysokiego ciśnienia krwi
  • redukcja bólów związanych z napięciem takich jak migreny, bezsenności, problemów ze stawami i mięśniami
  • zwiększenie witalności i wzmocnienie systemu immunologicznego

Korzyści na poziomie umysłowym z praktyki Medytacji Aktywnych . Umysł ma szansę odpocząć, dzięki czemu staje się świeży, jasny i klarowny, jest spokojniejszy, przestaje być twórcą problemów w naszym życie.

Na poziomie umysłowym regularna praktyka Medytacji Aktywnych OSHO sprawia, że nasz umysł przestaje być twórcą problemów w naszym życiu, co wpływa na:

  • poprawę nastroju – medytacje pomagają zrównoważyć chemię mózgu. Gdy medytujemy, w naszym mózgu produkowane są substancje chemiczne i hormony, min. serotonina i melatonina, które stabilizują nastroje i pomagają lepiej spać, a jak wiemy sen jest najlepszym lekarzem. Powstała podczas ruchu energia reguluje przepływ energii życiowej.
  • lepsze postrzeganie świata – podnoszenie się energii pobudza system nerwowy. Przez to mamy jaśniejszy umysł, poczucie większej percepcji zmysłowej. Szybciej przyswajamy wiadomości.
  • lepsze zrozumienie świata i poczucie sensu
  • wzmocnienie poczucia własnej wartości – energia jest wielką siłą życia w każdym z nas, a poruszenie jej, może złagodzić poczucie bezwartościowości lub nienawiści do siebie. Więcej – nie tylko polubimy siebie, ale zaczniemy siebie kochać. Ha!
  • uspokojenie, wyciszenie – końcowe fazy Medytacji Aktywnej wprowadzają w stan wewnętrznego spokoju, relaksu, co pomaga się wyciszyć i odnaleźć wewnętrzny spokój.

Dwie najsilniejsze i najbardziej znane medytacje aktywne to Medytacja Dynamiczna OSHO i Medytacja OSHO Kundalini.

Medytacja Dynamiczna jest jak świetny sportowy samochód, do którego wsiadasz, żeby zmienić stare wzorce, wyrzucić frustrację i pozbyć się ciężarów z przeszłości. Pomaga uwolnić tłumione (świadome lub nieświadome) emocje i napięcia. Daje poczucie wolności, wewnętrzną ciszę i spokój, które często są ukryte w wewnętrznym więzieniu naszego umysłu. A poza tym gwarantuję ci, że po medytacji nie będziesz potrzebować kawy.

OSHO zalecał, aby praktykować ją rano, kiedy noc odchodzi, wstaje słońce a cała przyroda budzi się do życia i wszystko, co żyje staje się świadome i czujne.

Medytacja Dynamiczna trwa godzinę i składa się z 5 części:

  1. Chaotyczny wydech (10 minut) – połączenie dynamicznego, głębokiego oddychania i ruchu ciała wspomagającego wydech.
  2. Uwolnienie – katharsis (10 minut) – wyrażanie emocji, które przyszły w trakcie wydechu (gniew, agresja, rozpacz, ból, radość i śmiech)
  3. Wypełnienie się energią(10 minut) – napełnienie się mocą poprzez rytmiczne skakanie z dźwiękiem.
  4. Zatrzymanie (15 minut) – stan bezruchu, bycie obserwatorem wszystkiego co się w tym stanie dzieje.
  5. Świętowanie (15 minut) – radosny taniec radości i życia.

Nie trzeba mieć wcześniejszych doświadczeń z medytacją. Wystarczy otwartość.

Medytacja OSHO Kundalini

Dynamiczna i bardzo rytmiczna medytacja, która wytrzęsie z ciebie wszystko, co zbędne. Dosłownie wytrzęsie. Ruchy ciała pozwalają uwolnić nazbierany stres i emocje, złość, smutek, żal, zranienia, brak spełnienia etc. W drugiej części medytacji , kiedy umysł się uspokoi, masz czas na kontakt ze swoim wnętrzem i swoją wewnętrzną mądrością.

Medytacja Kundalini odbywa się w czterech 15 minutowych częściach. 

  1. Trzęsienie (15 minut) – stoimy swobodnie, oczy zamknięte, Pozwól ciału na drżenie, czując coraz więcej energii płynącej od nóg. Uwolnij ciało. Puść. Poczuj jak stajesz się drżeniem.
  2. Taniec (15 minut) – pozwól ciału na taniec. Swobodnie poruszaj się w takt muzyki. Pozwól się ponieść muzyce. Oczy zamknięte.
  3. Bezruch (15 minut) – odpręż się w pozycji siedzącej lub stojącej. Oczy zamknięte. Zanurz się w sobie, zrelaksuj się głęboko. Bądź świadoma/y swojego oddechu i obserwuj każdą myśl i emocję. Nie oceniaj, nie staraj się „nie myśleć” po prostu przyjmuj to, co jest. Pozwól by ogarnęła cię cisza medytacji. 
  4. Medytacja na leżąco w bezruchu (15 minut) – bez otwierania oczu kładziesz się na podłodze i leżysz w ciszy aż usłyszysz gongi.