211672544_933497233875124_2712207528573804698_n

„Cierpienie jest niewystarczające. Życie bywa piękne i straszne zarazem. Jak mam się uśmiechać skoro jest we mnie tyle smutku? To jest naturalne – musisz uśmiechnąć się do swojego smutku, ponieważ jesteś czymś o wiele większym niż Twój smutek.”
~ Thich Nhat Hanh

W trudnym czasie pandemii, który tak łatwo może uruchamiać niekorzystne wzorce reakcji i powodować negatywne stany umysłu zapraszamy serdecznie na 8 tyg. kurs Terapii Poznawczej Opartej na Uważności (MBCT – Mindfulness Based Cognitive Therapy).

Poznaj MBCT – skuteczne narzędzia redukcji lęku, stresu i zapobiegania depresji pod okiem wykwalifikowanej nauczycielki pracującej pod superwizją dr Christiny Surawy z University of Oxford Mindfulness Centre (OMC).

CZYM JEST MBCT | Z CZYM PRACUJEMY?

Każdy człowiek w jakimś momencie życia doświadcza cierpienia psychicznego będącego reakcją na ból, który jest obiektywym i przemijającym elementem naszego bycia w świecie. Przypomina echo w górach, które powstaje informując nas o zaistniałym bólu i przemija. Podobnie cierpienie psychiczne może mieć przyczynę w trudnych zdarzeniach i doświadczeniach. Często jednak jest tak, że w wyniku rożnych nieświadomych uwarunkowań obecnych w naszym umyśle echo zamiast naturalnie zanikać, nie przemija. Wręcz przeciwnie, narasta do tego stopnia, że wypełnia naszą świadomość i zagłusza pozostałe aspekty doświadczenia. Przeradza się w stan chronicznego wyczerpania, obniżonego nastroju i poczucia nieszczęścia, lęku, bezsenności, czy też innej formy zaburzenia wewnętrznej równowagi, który opanowuje nasze życie i zakłóca autentyczny kontakt z otaczającymi nas światem, ale też z naszym własnym wnętrzem negatywnie wpływając na procesy poznawcze i pamięć. Im dłużej utrzymuje się niekorzystny stan umysłu lub im częściej powraca, tym silniej wzmacnia istniejące i stwarza nowe uwarunkowania w naszym umyśle do powstawania i eskalowania w przyszłości w reakcji na stosunkowo minimalny bodziec.
Praktyka uważności uczy nas rozpoznawać źródło naszego cierpienia psychicznego – nieświadomą, automatyczną aktywność umysłu tworzącą reaktywne, opresyjne, zapętlające się wzorce myślenia wywołujące stany zaburzonego nastroju. W trakcie kursu MBCT uczymy się m.in. zauważać nawykową i nietrwałą naturę myśli, aby stopniowo uwalniać się spod władzy „automatycznego pilota” i przywracać świadomość i wolność trwania w prawdziwej bliskości ze sobą. Również w obliczu trudności.

MBCT – PODSTAWY KLINICZNE

Kurs Terapii Poznawczej Opartej na Uważności MBCT (Mindfulness Based Cognitive Therapy) to program interwencji opartej na uważności (MBI) nakierowany na pracę z negatywnymi emocjami i reaktywnymi, negatywnymi wzorcami myślenia w celu zapobiegania nawrotom zaburzeń nastroju. Program został stworzony przez naukowców: Marka Williamsa (Oksford), Johna Teasdale’a (Cambridge) i Zindela Segala (Toronto) w ramach tzw. trzeciej fali terapii poznawczej jako program zapobiegający nawrotom depresji. Jego skuteczność w kontekście zaburzeń depresyjnych została udowodniona empirycznie i potwierdzona przez Brytyjski Narodowy Instytut Badań Klinicznych (National Institute for Clinical Excellence – NICE). Rozległe badania kliniczne szybko dowiodły, że efektywność MBCT rozciąga się również na inne obszary zachwiania wewnętrznej równowagi takie jak: chroniczne wyczerpanie i stres, stany lękowe, uzależnienia, nawracające lub nieustępujące stany obniżonego nastroju.

DLA KOGO

Z uwagi na wielką wartość tego programu jest on obecnie udostępniany również poza kontekstem klinicznym dla wszystkich osób, które w różnym stopniu doświadczają cierpienia psychicznego (przewlekły stres, obniżony nastrój, nawracające stany lękowe, wypalenie zawodowe, trudne emocje), pragną poznać swój umysł i tkwiące w nim mechanizmy, aby w sposób wolny i świadomy, nie automatyczny, odpowiadać na trudności i życiowe kryzysy.

JAK WYGLĄDA KURS MBCT?

Terapia Poznawcza Oparta na Uważności łączy elementy Terapii Poznawczej (CT – „Cognitive Therapy”) z kontemplatywnymi technikami praktyki uważności wraz z obecnym w nich rozumieniem problemu nawracającego cierpienia psychicznego i jego podłoża. W swojej strukturze bazuje na pierwszym pionierskim programie Redukcji Stresu Opartej na Uważności (MBSR) stworzonym przez profesora medycyny Johna Kabata-Zinna na Uniwersytecie w Massachusetts w pracy z osobami cierpiącymi na przewlekły stres oraz chroniczny ból .
Kurs MBCT trwa osiem tygodni i składa się z ośmiu dwugodzinnych, cotygodniowych spotkań grupowych, w trakcie których zapoznasz się z konkretnymi praktykami uważności i ćwiczeniami poznawczymi nakierowanymi na rozpoznawanie i uwalnianie się z reaktywnych, negatywnych wzorców myślenia nakręcających spiralę cierpienia psychicznego i obniżonego nastroju. Następnie, stopniowo poznasz alternatywne sposoby świadomego odnoszenia się do trudności i uwalniania od niekorzystnych stanów umysłu. Stąd, kurs MBCT jest zasadniczo procesem praktycznym, doświadczalnym, a nie teoretycznym. Fundamentalnym aspektem programu jest pogłębianie pracy z umysłem poprzez regularną praktykę w domu (z nagraniami) pomiędzy sesjami oraz proces dopytywania w grupie (conteplative inquiry) pozwalający pogłębić doświadczenie wprowadzanych praktyk. Kurs trwa zwykle dwa miesiące i obejmuje również tzw. Dzień Uważności – całodniową grupową praktykę w milczeniu.

CZAS

Wyjątkowy weekendowy format kursu! 4 sobotnie spotkania po 4 godziny (plus 15 min przerwa) w godz. 9:00 – 13:15. Sesje obejmują dwa tematy i odbywać się będą co dwa tygodnie.
+ Dzień Uważności – niedziela po 3 spotkaniu

Terminy: 9 i 23 października oraz 6,7 (dzień uważności) i 20 listopada

Tematy spotkań:
1. Świadomość i automatyczny pilot
2. Życie w myślach
3. Zbieranie rozproszonych myśli
4. Rozpoznawanie awersji
5. Przyzwalanie/zostawianie własnemu biegowi
6. Myśli nie są faktami
7. Jak zadbać o siebie najlepiej?
8. Podtrzymywanie i rozwijanie nowych umiejętności.

PROWADZĄCA

Krysia Rybińska
– nauczycielka 8 tyg. kursów Terapii Poznawczej Opartej na Uważności (Mindfulness Based Cognitive Therapy – MBCT);
– nauczycielka 8 tyg. kursów Życia Opartego na Uważności (Mindfulness Based Living Course – MBLC) certyfikowana przez Mindfulness Association;
– E-RYT® (Experienced Registered Yoga Teacher);
– YACEP® (Yoga Alliance Continuing Education Provider);- Advanced Restorative Yoga Teacher (Judith Hanson Lasater);
– Mindful Yin Yoga Teacher.
Więcej informacji o mnie znajdziesz tutaj:

https://yogacompass.pl/onas

CENA

Early bird!
1100 zł przy wpłacie do 31 sierpnia

1250 zł po tym terminie

– 4 spotkania po 4 h + 6 h praktyki w Dniu Uważności, czyli aż 22 h treningu uważności prowadzonego nauczycielkę mindfulness pracującą pod superwizją OMC (University of Oxford Mindfulness Centre)
– materiały i nagrania audio do samodzielnej praktyki w domu udostępniane po każdym spotkaniu
+ konsultacja wstępna

* 15% zniżki dl absolwentów kursu MBLC w YC
* 50% zniżki dla absolwentów MBCT w YC, którzy chcieliby na nowo wejść z proces
** w uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość rozbicia płatności na dwie raty.

INFORMACJE I ZAPISY

kursy.mindfulness@gmail.com

lub przez formularz:

https://yogacompass.pl/kontakt

tel. 510 672 569

Liczba miejsc jest ograniczona!

MIEJSCE

SOPOT YOGA
ul. Morska 11a/1

* Przepiękna, nowoczesna i kameralna przestrzeń w sercu Sopotu, nad samym morzem. Wszelkie potrzebne pomoce do praktyki na miejscu.

Do zobaczenia na poduszce 🙂

* Organizator zastrzega sobie możliwość przesunięcia lub odwołania kursu w przypadku nie uzbierania minimalnej liczby chętnych.